Wielki Dzień Pszczół w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu? Nie mogło zabraknąć tam Fundacji Odzyskaj Środowisko i warsztatów z trash art. Oprócz tego, organizatorzy przewidzieli w programie także spotkania z ekspertami pszczelarstwa, prezentację pasieki wędrownej, budowanie domków dla owadów, tworzenie lapbooków czy też występ Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego wykonującej popularną „Pszczółkę Maję”.
Co roku 8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. To dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ważna jest rola tych małych, pracowitych owadów w naszym ekosystemie. Przy okazji, warto odpowiedzieć sobie na nieco trudniejsze pytanie – co mają one wspólnego z elektrycznymi śmieciami? Jak wiadomo – wiedzę najlepiej przyswaja się w praktyce. Dlatego przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko przeprowadzili wyjątkowe warsztaty trash art w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, podczas których najmłodsi samodzielnie odkrywali te tajemnice.
Trash art to możliwość nadania drugiego życia przedmiotom, które wylądowały na śmietniku. Sztuka ze śmieci cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W czasie warsztatów dzieci przekonały się, że recykling ma wymiar praktyczny, a bycie eko jest dziecinnie proste. Stare piloty od telewizorów, kilometry kolorowych przewodów, laminaty – to wszystko po przetworzeniu w profesjonalnym zakładzie idealnie nadaje się do tworzenia prac plastycznych czy zabawek. Uczestnicy stworzyli kolorowe ule i pszczoły, zaprojektowali nietypowe plastry miodu i nieszablonowe tablice sensoryczne. To wszystko powstało ze zużytego sprzętu, dzięki czemu oprócz dobrej zabawy i rozwijania zdolności manualnych, najmłodsi poznawali zalety recyklingu w praktyce. W nagrodę otrzymali pamiątkowe gadżety i nasiona roślin miododajnych – tak żeby wesprzeć pszczoły – podsumowała Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
W trakcie zajęć wspólnie z dziećmi organizatorzy warsztatów odpowiedzieli na pytania: jak czują się pszczoły w mieście? Dlaczego miód jest słodki?
Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling, AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz miasto Zabrze.