wyprodukowaliśmy na świecie w 2019 r. Tylko 17% z nich trafiło do recyklingu. Pozostałe zostały spalone lub zutylizowane w inny sposób. Szacuje się, że brak wtórnego wykorzystania surowców i materiałów kosztował nas aż 57 mld dolarów – dokładnie tyle, ile wynosi PKB Litwy lub Słowacji.
Segreguj odpady! Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, świetlówki, tonery wrzucaj do specjalistycznych pojemników bądź oddawaj do odpowiednich punktów selektywnej zbiórki odpadów.
Takie oznakowanie przypomina nam o nakazie selektywnej zbiórki zużytego sprzętu i zakazie wyrzucania go łącznie z innymi odpadami. Oznakowanie symbolem może być umieszczone na opakowaniu zbiorczym, na instrukcji lub na gwarancji sprzętu.
Symbol informuje, że produkt spełnia określone warunki ustalone przez Unię Europejską. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa osoby użytkującej przedmiot jak i ochrony środowiska naturalnego. Nie jest to jednoznaczne z jego produkcją na terenie UE.
Produkcja elektrośmieci z roku na rok postępuje coraz szybciej!
Według raportu Global E-waste Monitor 2020 wynika, że w 2019 roku wyprodukowaliśmy łącznie 53,6 miliona ton elektroodpadów!
Z tych wszystkich odpadów moglibyśmy wybudować 350 statków wycieczkowych, które ustawione jeden za drugim dałyby linie długości aż 125km i łącznie byłyby w stanie pomieścić 1 381 800 ludzi!
Pamiętaj!
Dbaj o środowisko i segreguj elektryczne śmieci. Jest to niezwykle ważne, gdyż zawierają one w sobie trujące substancje, które szkodzą ludziom i środowisku naturalnemu.
Wyrzucaj zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników lub oddawaj do punktów selektywnej zbiórki odpadów.
Źródło: http://ewastemonitor.info/