Zachód Europy charakteryzuje się wyższym nasyceniem w rożnego rodzaju dobra, toteż jest zrozumiałym, że odpadów wytwarzają więcej. Jednak kraje zachodnie dopracowały się już rozwiązań prawnych i finansowych, a także organizacyjnych, wymuszających sortowanie odpadów u źródła, co daje podstawę do znacznie wyższego poziomu przetwarzania odpadów na wysypisku, a nie tylko składowania ich. Sądzę, że w Polsce tez idzie to w dobrym kierunku i efekty będą widoczne. Nie należy także popadać w zachwyt nad rozwiązaniami zachodnimi bo i tam nie wszystko jest takie piękne, o czym świadczą udaremnione próby eksportu odpadów do Polski.
Firmy którymi zarządzam prowadzą wieloletnie, publiczne kampanie edukacyjne pod nazwą: „Kształcenie proekologicznych postaw użytkowników sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów, a także „Kształcenie proekologicznych postaw użytkowników opakowań i odpadów opakowaniowych”. Kampanie te są realizowane w formie projektów edukacyjnych, których realizatorami i partnerami są fundacje, gminy, szkoły i przedszkola. Moja ocena zaangażowania dzieci, młodzieży i społeczności lokalnych jest bardzo wysoka. Dzięki tym działaniom, setki tysięcy kilogramów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów, trafiło do zakładów przetwarzania, a nie na wysypiska komunalne. Podobnie jest z opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zapraszam na stronę www.auraeko.pl ; www.auraekoopakowania.pl
oraz https://www.facebook.com/auraekopl
Zapytała Pani, czy można zauważyć długoterminową tendencję wzrostu proekologicznych postaw wśród użytkowników. Tak, taka tendencja jest zauważalna. Dostarczamy wiedzy i umiejętności w postepowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz ze zużytymi bateriami i akumulatorami. Uczymy jak zmniejszać zagrożenia dla człowieka i środowiska. Organizujemy różnego rodzaju konkursy i zbiórki elektroodpadów. Uzyskujemy znaczące wyniki w tych działaniach edukacyjnych, które są dowodem na to, że proekologiczna postawa wśród uczestników i środowiska domowego i lokalnego staje się coraz bardziej popularna. Jednak proekologiczna postawa, musi być wzmacniania wielokrotnie i długofalowo, by osiągnąć efekt końcowy, w postaci oczekiwanego społecznie zachowania. Tego efektu nie osiąga się szybko.
Podobne działania prowadzą także inne organizacje odzysku oraz wiele innych podmiotów.