Ekologia, sport i sztuka. Warsztaty eko poza schematem
Dbałość o czyste środowisko nie jest Ci obca, a recykling to jedno z Twoich zainteresowań? Chcesz dowiedzieć się jak powstają szachy z recyklingu? Być może zastanawiasz jak pszczoły trafiają do swojego ula i dlaczego królowa jest tylko jedna? Na liście pytań masz jeszcze pozycję o smogu i jakości powietrza? Świetnie, zapraszamy do nas!
Od ekologa do artysty
Sztuka i ekologia mają ze sobą wiele wspólnego. Trash art to forma upcyklingu, z którego powstają artystyczne przedmioty. Unikatowa biżuteria oraz niekonwencjonalne dekoracje to niejedyne elementy wykonane ze zużytych sprzętów elektronicznych m. in. komputerów, telewizorów, pralek. Interesujące okazują się „szklane lasy”, które przedstawiają sztukę awangardową. Wazony, przyozdobione wewnątrz fragmentami elementów pochodzących z recyklingu lodówek, kapitalnie prezentują praktyczny wymiar recyklingu. Sztuka trash art pokazuje, że piękno i technologia połączone razem mogą zaskakiwać formą, kolorystyką, fakturą i kunsztem detalu. Przemysław Suliga, artysta i designer Fundacji Odzyskaj Środowisko, komentuje to zjawisko następująco:
„Trash art to sztuka pochodząca z surowców wtórnych, w naszym przypadku z elektrośmieci. Przywracamy do funkcjonowania urządzenia zniszczone, tylko już w zupełnie innej formie. Najlepsze jest w tym to, że z tych elektrycznych śmieci robimy formy użytkowe. Warto podkreślić, że wykorzystanie materiałów i surowców pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci jest możliwe wyłącznie dzięki współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania” – podkreśla Przemysław Suliga.
Pszczoła w podróży dookoła świata?
Na warsztatach pszczelarskich łączymy teorię z praktyką. To tutaj dowiesz się wszystkiego na temat funkcjonowania pszczół w ulach z recyklingu, a pytania publiczności nie pozostaną bez odpowiedzi. Ponadto zobaczysz ramki z woskiem oraz ul pokazowy wykonany z drzwiczek od pralki. Fascynująca może okazać się także możliwość zapoznania się z przyrządami, jakimi posługuje się pszczelarz jest to np. dłuto pszczelarskie, podkurzacz czy strój z charakterystycznym kapeluszem. W trakcie eko lekcji udowodnimy jak wiele wspólnego mają ze sobą pralka i ul. Wyprostowane i pocięte bębny pochodzące z zakładów przetwarzania posłużyły jako obudowa korpusów. Autorem koncepcji jest grafik i pszczelarz w jednej osobie Tomasz Waśkiewicz, który zadbał o design domu dla pszczół, przy zachowaniu wszystkich elementów funkcjonalnych. Ul wielkopolski z recyklingu posiada czerwony daszek, bukowe nóżki, dennicę, powałkę oraz korpusy. Do czego służą poszczególne elementy ula opowiadamy w czasie zajęć. W pasiekach z recyklingu nie może oczywiście zabraknąć miodobrania z pokazowym wirowaniem miodu oraz degustacja płynnego złota. Okazuje się, że edukacja ekologiczna może mieć słodki smak.
Czyste powietrze i podróż ze smokiem
„Czyste powietrze” to nowatorski projekt w którym najmłodsi przeprowadzają eksperymenty, biorą udział w zabawach oraz konkursach, a to wszystko pod hasłem #dobrepowietrze. Podróż ze smokiem, kapsuła czasu, a także tworzenie zasad dobrego klimatu w mieście to tylko niektóre elementy zajęć eko.
„Połączenie nauki z zabawą to doskonały sposób na edukację ekologiczną. Podczas eksperymentów pokazujemy np. dlaczego baterie są szkodliwe oraz jak łatwo mogą ulec one zapłonowi. Widowiskowy pokaz z baterią w roli głównej czy smogu zamkniętego w słoiku, pozwalają zobaczyć, jak ważne jest czyste powietrze, odpowiednie postępowanie z elektrośmieciami oraz pozbywanie się ich zgodnie z zasadami” – mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
#dawajdawaj - sport i ekologia
Gra zespołowa, dążenie do sukcesu, silna drużyna, poczucie misji, stałość zmian to tylko niektóre elementy wspólne łączące ekologię i sport, dlatego warto je razem prezentować i promować. Fundacja wychodzi naprzeciw i organizuje wydarzenia z zawodnikami piłki ręcznej Łomża Vive Kielce oraz sportowcami z klubu Korona Kielce. Uczestnicy warsztatów biorą udział w zajęciach sportowych jednocześnie dowiadując się o selektywnej zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oaz zasadach prawidłowej segregacji.
Edukacja ekologiczna, warsztaty eko, zajęcia o recyklingu mogą być niesamowitą przygodą. Tych, którzy chcą nas poznać bliżej zapraszamy do kontaktu.