Lato to najgorętszy okres dla pszczół. I wcale nie chodzi tu tylko o pogodę i wysokie temperatury. Kiedy relaksujemy się na wakacjach, te pożyteczne owady ciężko pracują. Zbierają nektar i pyłek kwiatowy, z którego później powstanie miód, a przede wszystkim – zapylają rośliny. Dzięki pszczołom mamy co jeść.
Pszczół na świecie jest coraz mniej i żyją coraz krócej. Szkodzi im zatrucie środowiska i zmiany klimatu. Dziesiątkują je też choroby i… ludzie, którzy stosują trujące środki chemiczne w rolnictwie, wykonując opryski w godzinach aktywności owadów oraz niszczą naturalne siedliska owadów, zabierając coraz większe tereny pod budownictwo i przemysł. Coraz częściej zdarza się też, że wymierają całe pszczele rodziny, a przyczyn specjaliści upatrują w połączeniu szkodliwych czynników, z chemicznymi i fizycznymi zanieczyszczeniami środowiska na czele. Tymczasem bez pszczół będziemy zwyczajnie głodować.
Pszczoła w sezonie wylatuje z ula średnio 10 razy dziennie i za każdym razem zapyla ok. 100 roślin. Pyłek przenoszony przez zapylacze z jednego kwiatu na inny pozwala roślinom owocować, dzięki czemu dostarczają nam plonów. Trzeba wiedzieć, że zdecydowana większość, bo aż blisko 80 procent roślin w naszej strefie geograficznej to rośliny owadopylne, więc jeśli chodzi o żywność, jesteśmy właściwie na łasce owadów. Jak podaje Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) pszczoły zapylają 75 procent roślin uprawnych. Zapewniają nam nie tylko owoce, warzywa, oleje, cukier i inne produkty roślinne, które sami jemy, ale także pasze dla zwierząt, mając w ten sposób pośredni udział w produkcji mięsa czy nabiału. Dzięki pszczołom mamy też kosmetyki i leki, tkaniny, a nawet meble! Rola pszczół w naszym życiu i gospodarce jest kluczowa.
Organizacje ekologiczne podejmują różne działania, żeby pomóc pszczołom i dzikim zapylaczom w ich codziennych wysiłkach. Wiele mówi się o pozostawianiu nieskoszonych łąk, rolnictwie ekologicznym, a przede wszystkim ograniczaniu zanieczyszczenia środowiska. Fundacja Odzyskaj Środowisko zakłada w różnych częściach Polski pasieki z recyklingu. Jak widać, to kolejny powód, by zużyte AGD i inne elektroodpady przekazywać do punktów odbioru, a drobne elektrośmieci wrzucać do czerwonych pojemników, które znajdują się w wielu miastach Polski. Kto wie, może wasza stara pralka stanie się niedługo mieszkaniem dla kolejnej pszczelej rodziny?
Wyrusz z nami na szlak pasiek z recyklingu.
Źródła:
>>https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20191129STO67758/co-powoduje-spadek-liczebnosci-pszczol-i-innych-zapylaczy-infografiki
>>https://doradztwosadownicze.pl/pszczola-miodna-owadem-zapylajacym/
>>https://www.fao.org/world-bee-day/en
>>https://zlotow.pila.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/ile-warta-jest-praca-pszczoly
>>https://rozowyulik.pl/masowe-giniecie-pszczol-ccd/
>>https://bartnikbiebrzanski.pl/miod/wymieranie-pszczol/
>>https://uleuli.pl/lato-w-pasiece
Fundacja Odzyskaj Środowisko powstała w 2011 roku w celu promowania ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego, popularyzowania idei recyklingu oraz podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE). Priorytetem Fundacji Odzyskaj Środowisko jest prowadzenie edukacji ekologicznej w zakresie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem tematu selektywnej zbiórki odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Więcej: https://odzyskajsrodowisko.pl